Elementem wieńczącym proces poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. To ostatni i zarazem najważniejszy etap. Co zrobić, aby dobrze się przygotować do tego spotkania? Przedstawimy Ci pięć ważnych kwestii, o których warto pamiętać
- Rozmowa telefoniczna
O tym, że zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną zazwyczaj dowiadujesz się, gdy osoba prowadząca rekrutację zadzwoni i zaproponuje spotkanie. Czasem może chcieć jeszcze drogą telefoniczną dopytać o kilka szczegółów. Dlatego można powiedzieć, że już ten pierwszy kontakt jest traktowany jako element rozmowy kwalifikacyjnej. W związku z tym warto zadbać o to, aby przeprowadzić taką rozmowę w komfortowych warunkach. Gdy znajdujesz się przy ruchliwej ulicy i obawiasz się, że możesz mieć problemy z usłyszeniem tego, co mówi do Ciebie rekruter, grzecznie zaproponuj, że oddzwonisz później. Osoba znajdująca się po drugiej stronie słuchawki na pewno to zrozumie. Zdaje sobie z tego doskonale sprawę, że mogła Cię zaskoczyć telefonem. Gdy rekruter podaje takie informacje jak nazwa firmy, do której masz się udać na spotkanie oraz termin i godzinę spotkania, zapisz je sobie, aby o nich nie zapomnieć. Jeśli Twój rozmówca nie poda nazwy firmy, którą reprezentuje, zapytaj o to. Informacja ta przyda Ci się podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej.
- Dowiedz się jak najwięcej o firmie do której idziesz na rozmowę
Kiedy już wiesz gdzie idziesz na rozmowę to kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z działalnością tej firmy. W dobie internetu nie będzie to trudne zadanie. Zapewne firma ta ma swoją stronę internetową lub profil na portalach społecznościowych. Dowiedz się czym się ona zajmuje, jakimi wartościami się kieruje, jaką ma strukturę, jak najwięcej tylko potrafisz. Przykładowo jeśli aplikujesz na stanowisko doradcy klienta do sklepu z elektroniką, warto się zapoznać jaki asortyment ma w sprzedaży. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz zostać zapytany o czy wiesz czym ta firma się zajmuje lub może zostać zaaranżowana rozmowa z potencjalnym klientem. Jeśli nie będziesz mieć wiedzy na temat jakie produkty ta firma sprzedaje trudno będzie odpowiedzieć na to pytanie.
- Zadbaj o odpowiedni ubiór
„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – mówi stare polskie przysłowie. To jak wyglądamy ma duży wpływ na to jak jesteśmy odbierani. Warto zatem zadbać również o swój wizerunek. Twój ubiór powinien być przede wszystkim czysty i schludny oraz dostosowany do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli aplikujesz na stanowisko biurowe warto aby Twój ubiór był biznesowy. Natomiast jeśli starasz się o pracę na stanowisku pracownika ogólnobudowlanego garnitur może niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dobierając ubiór warto pamiętać o ogólnie przyjętych zasadach, zwłaszcza w okresie letnim. Panie powinny unikać odkrytych ramion, głębokich dekoltów oraz krótkich spódnic (dopuszczalne maksymalnie 5 cm powyżej kolana). Natomiast Panowie nie powinni zakładać krótkich spodenek.
- Przyjdź na umówione miejsce o czasie
Jeśli masz jest wszystko przygotowane to pozostaje tylko dotrzeć na miejsce spotkania w ustalonym terminie. To czy przyjdziemy punktualnie wpływa na pierwsze wrażenie jakie wywrzemy. Warto zatem zaplanować sobie podróż z zapasem czasowym, przygotowując się na ewentualne „niespodzianki”. Może zdarzyć się jakiś wypadek, autobus będzie stał w korku, będziesz mieć trudności z dotarciem na miejsce spotkania, zepsuje Ci się samochód i tak dalej i tak dalej… Jeśli natomiast mimo twoich szczerych chęci, nie będziesz mógł dotrzeć na miejsce punktualnie, poinformuj o tym osobę, z którą jesteś umówiony na rozmowę. Gdy zrobisz to odpowiednio wcześniej zostanie to dużo lepiej odebrane, niż gdy miałbyś dotrzeć na miejsce spotkania spóźniony.
- Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które jesteś w stanie przewidzieć
Kiedy już dotrzesz na miejsce, czeka Cię najważniejszy moment – rozmowa kwalifikacyjna. Podczas tego spotkania osoba rekrutująca będzie chciała jak najwięcej się o Tobie dowiedzieć. Pewne pytania jesteś w stanie przewidzieć. Prawdopodobnie zostaniesz zapytany o Twoje doświadczenie, umiejętności i kompetencje. Jeśli miałeś przerwy w zatrudnieniu również rekruter może chcieć poznać powód. Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na takie pytania, dzięki temu podczas rozmowy będziesz wypowiadać się dużo pewniej i sprawniej. Więcej o tym jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej opowiemy Ci w kolejnym artykule :).