Praca zdalna staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia. W obecnej sytuacji wiele firm zdecydowało się na pracę właśnie w takim trybie. Wydawać by się mogło, że e-praca przynosi same korzyści. Czy tak jest w rzeczywistości? Zobacz jakie są zalety oraz wady pracy z domu.
Zalety pracy zdalnej
Podstawową zaletą takiej pracy są niższe koszty – zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Pracodawca nie musi tworzyć miejsca pracy, kupować biurka, krzesła itp. Z kolei pracownik nie ponosi kosztów dojazdów i oszczędza czas. Praca zdalna jest popularna wśród tak zwanych wolnych zawodów. W takiej pracy liczy się efekt końcowy, a godziny są nienormowane. Pracodawcy nie interesuje kiedy i gdzie ta praca zostanie wykonana. Często może być ona traktowana jako dodatkowa praca. Praca zdalna może się okazać korzystna dla studentów oraz matek chcących pogodzić życie rodzinne z życiem zawodowym. Zaletą dla pracodawcy jest również fakt, że może zatrudniać specjalistów z całego kraju a nawet świata.
Wady pracy zdalnej
Wadą pracy zdalnej ze strony pracodawcy jest brak kontroli nad pracownikiem. Jeżeli pracownik ma ustalone określone godziny pracy, pracodawcy trudno jest zweryfikować czy pracownik pracuje w określonym czasie czy nie. Można by było pomyśleć, że z kolei ze strony pracownika e-praca nie ma żadnych wad jednak niekoniecznie tak jest. Praca zdalna wymaga samodyscypliny oraz samodzielnej organizacji pracy. Ponadto trudno jest wówczas oddzielić życie prywatne od zawodowego. Osoby pracujące zdalnie mogą być na przykład rozpraszane przez swoich domowników. Zwłaszcza tak się dzieje w przypadku, gdy pracuje się w obecności dzieci. Taka sytuacja może powodować spadek wydajności pracownika co z pewnością nie jest korzystne dla pracodawcy. Podczas pracy zdalnej mogą również pojawiać się trudności komunikacyjne pomiędzy pracownikami.
Zalet i wad pracy zdalnej można by było wymieniać do woli w zależności od indywidualnej sytuacji osoby wykonującej tę pracę. A Ty jesteś zwolennikiem pracy zdalnej czy wolisz pracować poza domem?