Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
− To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść − odparł Kot-Dziwak.
− Właściwie wszystko mi jedno.
− W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów
Tłumaczenie: Antoni Marianowicz

Znasz zapewne Alicję z Krainy Czarów − dziewczynkę, która zgubiła się w Zaczarowanym Lesie? Nie wiedziała, gdzie jest i dokąd pójść, zapytała kota o drogę, ale on jej nie wskazał, gdyż nie podała mu celu swojej podróży. Podobnie jest w życiu. Jeśli chcesz coś zrobić ze swoją karierą zawodową, ale nie wiesz co, to dopóki się nie dowiesz, czym jest to „coś”, będziesz stać w miejscu.

Walt Disney przedstawia

Walta Disney’a pewnie nie musimy Ci przedstawiać. Poza kultowymi bajkami, z których jest znany, stworzył model wyznaczania celu, składający się z trzech etapów: marzyciela, realisty i krytyka.

Marzyciel
Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, warto, abyś trochę „pobujał w obłokach”. Na tym etapie postaraj się zupełnie oderwać od rzeczywistości i wyobrazić sobie, co byś chciał robić, gdyby wszystko było możliwe. Zwizualizuj sobie to marzenie. Wyobraź sobie, że już je zrealizowałeś. Jak się czujesz? Co widzisz? Co robisz? Postaraj się jak dokładniej przyjrzeć tej wizji.
Pomyślisz pewnie: „Takie bajki to można dzieciom opowiadać. Trzeba przecież myśleć realistycznie”. Owszem, trzeba, i to jest kolejny krok Disneya, ale życie pokazuje, że wszyscy wielcy ludzie osiągnęli sukcesy właśnie dlatego, że odważyli się marzyć.

Realista
Teraz pora zejść na ziemię i zastanowić się, w jakim zakresie realne jest zrealizowanie tego marzenia. Co musisz zrobić, aby marzenie się spełniło?

Krytyk
Przyjrzyj się krytycznym okiem pomysłom Realisty. Zastanów się nad potencjalnymi problemami i zagrożeniami. Nigdy jednak nie krytykuj Marzyciela!

Bądź SMART!

Po wykonaniu tych trzech kroków powinieneś mieć już określony cel. Kolejną metodą wyznaczania celu jest metoda SMART. Teoria ta mówi, że cel powinien być szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy:

S jak Szczegółowy

Napisz precyzyjnie co chcesz osiągnąć. Zastanów się jak będzie wyglądać sytuacja kiedy osiągniesz cel.

M jak mierzalny

Na jakiej podstawie, skąd będziesz wiedzieć, że osiągnąłeś cel? Jak możesz ilościowo określić ten cel? Ubierz go w liczby.

A jak atrakcyjny

Twój cel powinien być dla Ciebie interesujący. W przeciwnym wypadku nie będziesz miał ochoty go zrealizować.

R jak realny

Cel, który sobie wyznaczysz powinien być możliwy do osiągnięcia. Zatem nie stawiaj sobie za wysoko poprzeczki. Pamiętaj również o tym, żeby ta poprzeczka nie była za nisko 😉

T jak terminowy

Podaj datę osiągnięcia swojego celu. Jeśli podasz konkretny termin będzie Ci łatwiej ustalić plan działania i przede wszystkim twój cel nie będzie zawieszony w kosmicznej czasoprzestrzeni zwanej „kiedyś” 😉

Morał

Morał z tego taki, że musisz wiedzieć, dokąd chcesz iść, żeby tam dojść, a rozmyślania warto zacząć od marzeń i refleksji nad tym, co tak naprawdę chciałbyś robić w życiu. Potem zamiast wzdychać do księżyca, sięgnij po niego 😉