Rozmowa kwalifikacyjna często bywa stresującym wydarzeniem. Wynika to między innymi z tego, że chcesz jak najlepiej się zaprezentować i obawiasz się, że nie sprostasz temu zadaniu. Jedną z przyczyn naszych obaw mogą być tak zwane trudne pytania, na które nie będziesz potrafił wyczerpująco odpowiedzieć.
Czego dotyczą trudne pytania?
Dlaczego niektóre pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej są dla nas trudne? Przede wszystkim są to pytania, które dotyczą Twoich słabych stron, niepowodzeń lub sytuacji, które chciałbyś ukryć. Przykładowo pracodawca może Cię poprosić o podanie Twoich słabych stron, przykładu trudnych sytuacji z jakimi spotkałeś się w pracy lub poprosić o wyjaśnienie długiej przerwy w zatrudnieniu. Trudnymi pytaniami są również takie, których się nie spodziewasz, na przykład zostaniesz poproszony o podanie dziesięciu zastosowań widelca.
Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami?
Przede wszystkim bądź na nie przygotowany. Część pytań jesteś w stanie wcześniej przewidzieć. Jeśli miałeś długą przerwę w zatrudnieniu bądź właśnie zakończyłeś współpracę ze swoim dotychczasowym pracodawcą, jest duże prawdopodobieństwo że zostaniesz o to zapytany. Dlatego przygotuj sobie odpowiedź na to pytanie. Jeśli się stresujesz i obawiasz się, że będzie Ci trudno o tym opowiedzieć przećwicz taką rozmowę ze znajomym. Poproś go o informację zwrotną czy taka odpowiedź dla niego jako pracodawcy byłaby satysfakcjonująca.
Jeśli zostaniesz zapytany o Twoje słabsze strony lub trudne sytuacje nie ograniczaj się tylko do ich wymienienia. Podaj ich pozytywne konsekwencje. Przykładowo jeśli rekruter poprosi Cię o podanie Twoich słabszych stron, nie unikaj odpowiedzi na do pytanie, tylko powiedz w jaki sposób pracujesz nad tą cechą. Możesz powiedzieć, że jesteś nieśmiały ale pracujesz nad tym – czytasz książki motywacyjne, zapisałeś się do klubu mówców i tak dalej. Podobnie opisując trudne sytuacje, które Cię spotkały w pracy, opowiedz czego Cię to nauczyło i jakie wyciągnąłeś wnioski.
Nie wszystkie pytania jesteś w stanie przewidzieć. Na przykład przytoczone wcześniej pytanie o dziesięć zastosowań widelca. Tego typu pytania mają na celu sprawdzenie Twojej kreatywności oraz reakcji na trudne sytuacje. W tym przypadku wcale nie chodzi o to czy te zastosowania będą miały sens tylko, o to jak na takie pytanie zareagujesz. Odpowiadając na tego typu pytania przede wszystkim zachowaj spokój, mów pewnie i nie spiesz się. Pamiętaj również o uśmiechu! 🙂 Uśmiech rozluźni atmosferę oraz Twoje ciało 🙂
Podsumowując kluczem do Twojego sukcesu w walce z trudnymi pytaniami jest:
- Przygotowanie
- Pozytywne przeformułowanie
- Opanowanie
- Uśmiech 🙂