Zapewne znasz przynajmniej jedną osobę, która czerpie z życia pełnymi garściami i czyje się spełniona Możesz się zastanawiać jak ona to robi? A może ma po prostu szczęście? Nic nie dzieje się przypadkowo. Najprawdopodobniej taka osoba poznała swoje mocne strony i na nich opiera swoje działania.

Jak odkryć swoje możliwości?

Odpowiedź na to z pozoru łatwe pytanie wcale nie jest taka prosta jakby mogło się wydawać.  Z reguły nie zastanawiamy się nad swoimi mocnymi stronami i traktujemy je jako coś oczywistego, zamiast je pielęgnować. Jak zatem odkryć swoje mocne strony?

Cofnij się do dzieciństwa

Gdy zapytasz dziecko o to w czym jest dobre albo co lubi robić od razu bez zastanowienia Ci odpowie. Z biegiem czasu zapominamy o naszych mocnych stronach, dlatego aby je odkryć warto sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie co lubiliśmy robić, gdy byliśmy dziećmi.

Pozytywne emocje

Najważniejszym przejawem tego czy wykorzystujesz  mocne strony podczas wykonywania jakiejś czynności jest radość z jej wykonywania. Masz wówczas wrażenie, że dana czynność jest łatwa i pochłania Cię bez reszty. Jesteś mocno skoncentrowany na wykonywanym zadaniu i tracisz poczucie czasu. Pomimo, że czynność którą wykonujesz może być męcząca nie czujesz znużenia, a po jej zakończeniu odczuwasz satysfakcję.

Przeanalizuj komplementy

Czasem nie dostrzegamy naszych mocnych stron bo wydają się nam zbyt oczywiste. Gdy słyszysz komplementy, że na przykład ładnie rysujesz, uznajesz że to przecież nic takiego. A to nieprawda! To jest Twój talent, Twoja mocna strona! Dlatego kolejnym sposobem odkrycia Twoich mocnych stron jest zastanowienie się w jakich sytuacjach otrzymujesz komplementy i czego one dotyczą. Wypisz sobie wszystkie na kartce bez wyjątku, nawet te które wydadzą Ci się błahe.

Zapytaj innych

Poza analizą komplementów możesz też zapytać o swoje mocne strony rodzinę oraz przyjaciół. Bliskie osoby obserwują Cię od lat i może się okazać, że lepiej znają Twoje mocne strony niż ty sam ;).

Pielęgnuj swoje mocne strony

Kiedy już odkryjesz swoje mocne strony, pielęgnuj je. Jeśli poprzestaniesz tylko na ich dostrzeżeniu i nic z tym nie zrobisz, nie rozwiniesz ich. Osoby, które osiągają sukcesy, na przykład sportowcy czy artyści poza talentem, który posiadają, wkładają w swój rozwój dużo pracy i wysiłku.

Będziesz najlepszy z tych działaniach, które będziesz najwięcej ćwiczył  🙂