Chcesz rozpocząć swoją karierę jako tester oprogramowania i nie wiesz jaki kurs wybrać, aby był wartościowy i przygotował Cię do wykonywania zawodu? A może już pracujesz jako tester i chcesz nabyć nowe umiejętności oraz zdobyć kwalifikacje? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na rynku można znaleźć mnóstwo szkoleń przygotowujących do wykonywania zawodu testera. Najbardziej popularnym jest program certyfikacji ISTQB (International Software Testing Qualifications Board). Opiera się on na tak zwanych syllabusach opisujących podstawowe zagadnienia i cele nauczania dla danego modułu certyfikacji oraz słownik terminów związanych z testowaniem oraz zasadach egzaminacyjnych, które są stosowane na całym świecie.

Program ISTQB oferuje trzy kierunki rozwoju:

  • Core (podstawowa) – ścieżka rozwoju w kierunku uniwersalnych umiejętności testerskich
  • Agile – dla osób pracujących lub zainteresowanych zwinnymi metodami wytwarzania i testowaniem w kontekście metod zwinnych
  • Specialist (specjalistyczna) – dedykowana osobom pragnącym rozwijać się w kierunku specyficznych obszarów czy kompetencji.

Jak wybrać szkolenie?

Jeżeli masz już wiedzę w obszarze testowania oprogramowania do egzaminu ISTQB możesz przygotować się samodzielnie analizując sylabusy dostępne na stronie: https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/

Możesz również skorzystać ze szkolenia przygotowującego do tego egzaminu. SJSI – krajowy oddział ISTQB zaleca skorzystanie z akredytowanego dostawcy szkoleń. Listę akredytowanych firm i trenerów możesz znaleźć na stronie SJSI.

 

Źródła:

https://sjsi.org/jak-zaczac-przygode-z-testowaniem-oprogramowania-poradnik-dla-poczatkujacych/

https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/

https://sjsi.org/ist-qb/akredytacja/