„Nikt nie może cię zranić bez twojej zgody”
Eleonora Roosevelt

Sytuacja lub okoliczności, w których się znajdujemy może wpływać na nasze samopoczucie i zachowanie. Czasami negatywnie. Tłumaczymy sobie wtedy, że nie mamy wpływu na naszą reakcję bo to przecież czynniki niezależne od nas. Czy naprawdę tak jest? Czy rzeczywiście nie mamy wpływu na to, co się dzieje dookoła nas?

Czym jest proaktywność?

Według Stephena R. Covey’a autora książki „7 nawyków skutecznego działania”, którą Ci gorąco polecamy proaktywność to branie odpowiedzialności za własne życie. Oznacza to, że mamy wpływ na to jak reagujemy na sytuacje, które nam się przydarzają.

Przykładem postawy proaktywnej są osoby, które przebywały w obozach koncentracyjnych i mimo fizycznego zniewolenia nie pozwoliły ograbić się z godności.

Przejmowanie inicjatywy

Osoby proaktywne poza tym, że mają świadomość swojej reakcji, podejmują działanie i wychodzą z inicjatywą. Takie podejście może przejawiać się chociażby podczas poszukiwania pracy. Osoba reaktywna uzna, że nie ma ofert w branży, w której poszukuje zatrudnienia i podda się. Osoba proaktywna zacznie szukać innych rozwiązań. Na pewno słyszałeś historie osób, które wybrały się do firmy zapytać czy przypadkiem kogoś nie poszukują i dostały pracę. Można by było przypisać to zdarzenie szczęściu lub przypadkowi, jednak czy rzeczywście to był przypadek? Zdarzały się również sytuacje, że pracodawcy dla wyjątkowych kandydatów tworzyli nowe stanowisko pracy, chociaż wcześniej tego nie planowali. Takim przykładem jest Karol Droździk – student, który marzył o pracy w francuskim koncernie Louis Vuitton Moët Hennessy i postanowił to marzenie spełnić. Zanim wysłał swoją aplikację, skrupulatnie się do tego przygotował, przeanalizował markę oraz opracował dokumenty aplikacyjne dostosowując je do tej, konkretnej firmy. Z pewnością poświęcił na to dużo czasu i wysiłku ale opłaciło się, Karol dostał tę pracę! Zachęcamy do obejrzenia nagrania, w którym krok po kroku pokazał swoje przygotowania:

 

A Ty? Które podejście wybierasz? Proaktywne czy reaktywne? Wybór należy do Ciebie!