Poszukujesz dobrego korepetytora dla swojego dziecka. Co robisz w pierwszej kolejności? Pytasz znajomych o polecenie kogoś sprawdzonego? Czy pracodawca podobnie poszukuje pracownika? Oczywiście, że tak. Dlatego jeśli masz możliwość otrzymania referencji, warto o nie poprosić.
Czym są referencje?
Referencje to rekomendacja pracownika wystawiana następnym pracodawcom. Referencje w przeciwieństwie od opinii o pracowniku są zawsze pozytywne. Przełożony zazwyczaj tworzy taki dokument na prośbę podwładnego, gdy uzna że ten jest warty polecenia.
Kto może wystawić referencje?
Przyjęło się, że referencje zazwyczaj wystawia pracodawca lub bezpośredni przełożony. Można jednak pójść o krok dalej i poprosić o referencje współpracowników lub zadowolonych klientów. Każda dodatkowa pozytywna opinia buduje Twój pozytywny wizerunek w oczach potencjalnych pracodawców.
Gdzie i kiedy pokazać referencje?
Referencje możesz załączyć do dokumentów aplikacyjnych lub zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, a w CV wspomnieć, że takowe posiadasz, pisząc: „Referencje – dostępne na życzenie”. Niektórzy decydują się na cytowanie fragmentów referencji w dokumentach aplikacyjnych. Pamiętaj jednak, żeby nie przysłaniały one kluczowych informacji. Obecnie wiele osób zamieszcza referencje na swoich stronach internetowych bądź prosi o wystawienie opinii na portalach społecznościowych. Opinię taką może wystawić nie tylko pracodawca ale również współpracownik czy klient. Rekruterzy przeglądający Twój profil na pewno zwrócą na to uwagę.
Czy warto prosić o referencje?
Odpowiedź brzmi: „Tak!”. We wspomnianym przez nas na początku przykładzie każdy poszukuje osób z polecenia, również pracodawca, a referencje takim poleceniem są. Osoba, która otrzymała pozytywną opinię od przełożonego z pewnością sprawdziła się na swoim stanowisku. Jeśli rozstałeś się ze swoim byłym pracodawcą w zgodzie i wiesz, że cenił sobie Twoją pracę nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o referencje. Nic nie tracisz, a możesz dzięki temu wyróżnić się na tle innych kandydatów.