W związku z epidemią koronawirusa (COVID-19) rynek pracy w Polsce uległ diametralnej zmianie. Branże, które dotychczas dobrze prosperowały przeżywają kryzys, wiele firm ogłosiło upadłość, część pracowników straciło pracę. Jak będzie wyglądać rynek pracy w przyszłości? Czy szybko podniesie się z upadku? Czy jest szansa w tym momencie na znalezienie zatrudnienia?

Rynek pracownika czy rynek pracodawcy?

Do tej pory bezrobocie w Polsce było niskie. Oznaczało to, że pracodawca bardziej musiał zabiegać o pracownika co za tym idzie mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika. Od momentu wybuchu epidemii sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. Wiele osób straciło pracę i szacuje się wzrost bezrobocia. Zatem nasz rynek pracy najprawdopodobniej przekształci się z rynku pracownika na rynek pracodawcy.

Branże które najbardziej odczują skutki epidemii

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd wiele działalności było zmuszone zamknąć swoją działalność lub znacznie ją zredukować. Branże, które mogą  odczuć skutki epiedemii to branża turystyczna, transportowa oraz kulturalno-eventowa. W trudnej sytuacji jest również część handlu detalicznego, który również został częściowo wyłączony z funkcjonowania, na przykład sklepy znajdujące się w galeriach handlowych.

Szanse rozwoju

Wyżej wymienione branże z pewnością przeżywają trudny okres, jednak te firmy które będą potrafiły dostosować się do zachodzących zmian i rozwiną sprzedaż online będą miały szanse się rozwinąć. Również branża logistyczna, która będzie zajmować dostarczaniem tych produktów. Także wszystkie aspekty związane z nowymi technologiami – przesyłem danych, kwestia dostępu do odpowiedniego sprzętu oraz dostępu do internetu.  Dobrze prosperuje również branża medyczna oraz spożywcza.

Czy mam szansę znaleźć pracę w czasie epidemii?

Obecnie rynek pracy się zmienił, ale nadal jest szansa znalezienia pracy. Niektóre sektory przechodzą kryzys, zaś w niektórych brakuje rąk do pracy. Obecnie wiele firm spożywczych, logistycznych, wytwórców artykułów higienicznych czy branży farmaceutycznej poszukuje pracowników. Ponadto wielu pracowników z Ukrainy wyjechało do swojego kraju, co za tym idzie opuściło swoje miejsca pracy, część osób przebywa na opiece nad dzieckiem lub jest poddana kwarantannie przez co pojawiają się kolejne wakaty. Możliwe, że w tym momencie nie znajdziesz pracy marzeń, ale szansa na znalezienie zatrudnienia jest. Wystarczy tylko obserwować zachodzące zmiany i się do nich dostosowywać.