Praca w Call Center to niełatwa profesja, którą nie każdy chce i może wykonywać. Niektórzy na samą myśl o prowadzeniu ciągłych rozmów telefonicznych z klientami wpadają w panikę. Są również tacy, dla których nie stanowi to problemu. Z pewnością jest to praca wymagająca wiele cierpliwości, empatii i odporności na stres jednak dzięki temu kształtuje ona charakter oraz stwarza możliwości rozwoju.

Na czym polega praca w Call Center?

Praca w Call Center jak sama nazwa wskazuje polega na telefonicznej obsłudze klienta, jednak obecne Call Center coraz częściej nazywane jest Contact Center, ponieważ poza rozmowami telefonicznymi taki pracownik obsługuje chat, przyjmuje zamówienia, reklamacje, udziela informacji, rozwiązuje problemy, współpracuje z działem marketingu i tak dalej.

Jakie są wymagania na tym stanowisku?

Na początkującym stanowisku nie musisz posiadać doświadczenia ani mieć ukończonych studiów, choć studenci różnych kierunków mają również większą możliwość rozwoju wewnątrz firmy. Osoba chcąca pracować w Contact Center powinna być komunikatywna, mieć dobrą dykcję oraz być odporna na stres. W zależności od działu może być wymagana specjalistyczna wiedza w danej dziedzinie.

Możliwości rozwoju

Obszar telefonicznej obsługi klienta to jeden z najszybciej rozwijających się procesów sprzedaży. Dzięki temu osoba, która poszukuje pracy w tej dziedzinie nie będzie miała problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Firmy prowadzące Contact Center będąc świadome, że na tym stanowisku często pracują młode i niedoświadczone osoby, inwestują w ich rozwój, organizując różnego rodzaju szkolenia na przykład z zakresu technik sprzedaży, obsługi klienta, prowadzenia rozmów czy radzenia sobie ze stresem. Ponadto pracownik, który jest otwarty na możliwości rozwoju będzie miał możliwość awansu w dość krótkim czasie. Możliwości jest wiele. Można awansować wewnątrz struktury Contact Center i zostać liderem a następnie kierownikiem lub przejść do innego działu wewnątrz firmy.