Zamieszczać zdjęcie w CV czy nie? Oto jest pytanie! Do niedawna dodawanie zdjęcia do CV było normą a we wzorach CV można znaleźć miejsce do tego przeznaczone. Czy zdjęcie w CV jest mile widziane czy ten zwyczaj przeszedł już do lamusa?

Czy zdjęcie w CV jest koniczne?

Nie ma obowiązku umieszczania zdjęcia w CV. Jeśli natomiast masz ochotę je wstawić, robisz to dobrowolnie i w Polsce nie jest to odbierane negatywnie. Natomiast w niektórych zachodnich krajach, na przykład Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych zdjęcie w CV nie jest aprobowane ze względu na obawę o dyskryminację ze względu na kolor skóry, płeć czy wiek.

Są również branże, w których zdjęcie jest elementem koniecznym, na przykład jeśli aplikujesz na stanowisko aktorki, modelki czy hostessy.

Czy warto zamieszczać zdjęcie w CV?

Zdjęcie w CV może mieć zarówno dobre jak i złe strony. Z jednej strony w Polsce zdjęcie w CV nadal jest mile widziane bo najzwyczajniej w świecie ułatwia pracę rekruterowi. Łatwiej zapamiętać osobę, z którą się rozmawiało patrząc po spotkaniu na CV ze zdjęciem. Jeśli tej fotografii nie zamieścimy, istnieje ryzyko, że  nasz dokument zleje się w jednolitą masę wraz z innymi aplikacjami. Z drugiej strony jeśli zamieścimy zdjęcie, na którym wyglądamy niekorzystnie lub komicznie może to mieć wpływ na odbiór naszej osoby. Po drugiej stronie też znajduje się człowiek, który pomimo tego, że z pewnością stara się koncentrować się na Twoich kompetencjach i umiejętnościach może go rozbawić selfie z wakacji lub zdjęcie z wesela J Dlatego jeśli decydujesz się na zamieszczenie zdjęcia, zadbaj o to, aby było profesjonalne. Nie musisz koniecznie robić sesji zdjęciowej u fotografa, pamiętaj jednak aby ubrać się do zdjęcia tak, jakbyś szedł na rozmowę kwalifikacyjną. Zdjęcie powinno przyjąć formę legitymacyjną, to znaczy obejmować Twój wizerunek do ramion. Wyjątek stanowią branże, w których główną rolę odgrywa wygląd, np. modeling. Warto aby tło zdjęcia było jednolite.

Zatem zamieszczać zdjęcie w CV czy nie? Zdjęcie w CV ma zarówno swoje wady jak i zalety, a decyzja o tym czy je zamieścisz należy do Ciebie.