Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment, który decyduje o tym czy otrzymasz zatrudnienie. Ważne jest zatem to, aby jak najlepiej się zaprezentować. Przedstawimy Ci najważniejsze zasady autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie

Przed rozmową należy przede wszystkim zapoznać się z działalnością firmy oraz zastanowić się o co może Cię zapytać Twój potencjalny pracodawca. O tym jakie pytania są najczęściej zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak na nie odpowiadać przeczytasz tutaj.

Pierwsze wrażenie

Zanim zaczniesz rozmowę i odpowiesz na jakiekolwiek pytanie, twój rozmówca przez pierwsze kilkanaście sekund tworzy sobie zdanie na Twój temat. Ten moment może zaważyć nad tym, jak zostaniesz odebrany dlatego na spotkanie przyjdź o czasie. Zadbaj również o schludny ubiór. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz powinien być bardziej lub mniej formalny. Mile widziane są stonowane kolory. W przypadku kobiet delikatny makijaż oraz niewielka liczba dodatków. Warto pamiętać, aby ubiór był skromny i nie odsłaniał zbyt wiele. Głęboki dekolt i krótka spódniczka nie są w tej sytuacji na miejscu. Poza naszym wyglądem na efekt pierwszego wrażenia wpływa nasza mowa ciała: czy się uśmiechamy, czy zachowujemy kontakt wzrokowy, czy jesteśmy pewni siebie czy może jesteśmy przerażeni i uciekamy wzrokiem. Nie zapomnij także o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu komórkowego.

Rozmowa

Podczas rozmowy pamiętaj, aby mówić zdecydowanym tonem. Kontroluj tempo swoich wypowiedzi – nie mów ani za szybko, ani za wolno. Unikaj dźwięków namysłu takich, jak: „yyy”, „eee”, „aaa”. Jeśli wiesz, że masz trudności z wypowiadaniem się w stresujących dla Ciebie sytuacjach, przed spotkaniem przećwicz rozmowę kwalifikacyjną ze swoim znajomym. Poproś go o informację zwrotną co mu się podobało w Twoich wypowiedziach i nad czym jego zdaniem powinieneś jeszcze popracować.

O czym należy pamiętać?

  • Przygotuj się do rozmowy – dowiedz się jak najwięcej na temat firmy, zastanów się o co możesz zostać zapytany. Zwizualizuj sobie przebieg rozmowy kwalifikacyjnej lub przećwicz ją ze znajomym.
  • Zadbaj o odpowiedni ubiór.
  • Wyłącz lub wycisz telefon przed spotkaniem.
  • Przyjdź na spotkanie punktualnie.
  • Kontroluj swoją mowę ciała oraz wypowiedzi.
  • Pamiętaj o uśmiechu 🙂