Poszukiwanie pracy nie należy do łatwych zadań. Czasami potrafi być wręcz rozczarowujące gdy od dłuższego czasu wysyłasz dokumenty aplikacyjne, a ze strony potencjalnego pracodawcy nie ma żadnej odpowiedzi. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Poszukiwania pracy warto rozpocząć od odpowiedzi na następujące pytania:

  • jakiej pracy szukam? (stanowisko, miejsce, wymiar godzin, rodzaj umowy)
  • na jaką pracę pozwala mi zdobyte wykształcenie, doświadczenie i umiejętności? Jeżeli mam zbyt niskie kwalifikacje to co mogę zrobić, aby je uzupełnić?

Jeśli odpowiedziałeś już sobie na wyżej wymienione pytania. Czas rozpocząć poszukiwania. Zanim jednak to uczynisz, warto zaplanować działania. Można śmiało powiedzieć, że poszukiwanie pracy to praca na cały etat i wymaga od Ciebie dużego zaangażowania.

  • określ ile czasu poświęcisz na poszukiwanie pracy,
  • kiedy będziesz to robić (możesz ustalić konkretną godzinę albo porę dnia),
  • ustal na ile ofert pracy będziesz dziennie odpowiadać

Gdzie szukać pracy?

Jeżeli plan działania został ustalony, pozostaje go tylko zrealizować. W większości przypadków kandydat poszukujący zatrudnienia wyszukuje ogłoszenia o pracę w internecie. Ten sposób jest oczywiście dobry, jednak ograniczanie się tylko i wyłącznie do tej metody znacznie zmniejsza twoje szanse znalezienia zatrudnienia. Postaw się przez chwilę w sytuacji pracodawcy. Jeżeli uzna, że potrzebuje pracownika co zrobi w pierwszej kolejności? Zapewne zapyta swoich znajomych lub obecnych pracowników czy nie znają kogoś godnego polecenia. Dlatego warto wyjść naprzeciw pracodawcy i dać się mu znaleźć.

Portale społecznościowe – współczesna tablica ogłoszeniowa

Żeby wyjść naprzeciw pracodawcy wcale nie musisz wychodzić z domu. W dobie portali społecznościowych możesz znaleźć potencjalnych pracodawców w takich serwisach jak na przykład Facebook. Obecnie powstało mnóstwo grup dotyczących poszukiwania pracy. Ponadto istnieją portale dedykowane tylko poszukiwaniu pracy takie jak: LinkedIn i GoldenLine. Poza tym, że w tych miejscach znajdziesz ogłoszenia o pracę możesz napisać własne ogłoszenie informujące o tym, jakiej pracy poszukujesz lub bezpośrednio skontaktować się z pracodawcą lub jego przedstawicielem.

Szukanie pracy poza internetem

Warto również posłużyć się starymi, analogowymi metodami i poszukiwać pracy osobiście. Jeżeli pracodawca poszukuje pracownika za pomocą poleceń, więc analogicznie warto informować znajomych o tym, że szukasz pracy. Spotkać pracodawców możesz także na targach pracy lub wybrać się do nich osobiście.

Podsumowując swoje szanse na znalezienie pracy zwiększasz planując działania i systematycznie poszukując zatrudnienia wykorzystując różne metody, nie tylko odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w internecie.