Tester oprogramowania to popularny zawód w branży IT. Pojawia się coraz większe zapotrzebowanie i wiele osób decyduje się na przebranżowienie właśnie na testera. Czy ten zawód mogą wykonywać tylko osoby z wykształceniem informatycznym? Jakie należy spełniać wymagania, aby otrzymać tę pracę?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania odpowiada za weryfikację prawidłowego działania oprogramowania, systemu, aplikacji, stron internetowych, przeprowadza testy funkcjonalności. Jego praca polega przede wszystkim wykrywaniu błędów i usterek, a następnie zgłaszaniu ich developerom.

Kto może zostać testerem oprogramowania?

Aby rozpocząć swoją przygodę z testowaniem nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Wydawać by się mogło, że każdy mógłby wykonywać ten zawód, jednak niekoniecznie. Testera powinna cechować przede wszystkim skrupulatność, umiejętność analitycznego myślenia oraz zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Mile widziane przez pracodawców jest znajomość języków oprogramowania, takich jak:  Java, SQL, Java Script, Python, NET. Praca testera potrafi być czasem monotonna więc taka osoba powinna być również cierpliwa. Ważne na tym stanowisku są również kompetencje miękkie takie, jak umiejętność pracy w zespole i komunikatywność. Tester powinien potrafić komunikować zespołowi znalezione błędy w zrozumiały sposób oraz tak, aby nie doprowadzać do nieporozumień. Warto pamiętać, że tester znajduje błędy, aby oprogramowanie działało jeszcze lepiej, a nie szuka winnych.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Wiele osób rozpoczynających przygodę z testowaniem decyduje się na odbycie studiów podyplomowych lub szkoleń. Najbardziej popularne są szkolenia przygotowujące do egzaminu ISTQB jednak zdanie tego egzaminu nie jest warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu testera. Liczą się przede wszystkim umiejętności oraz znajomość podstaw programowania.