Podsumowanie zawodowe nazywane również celem zawodowym coraz częściej gości w naszych CV. Można je również spotkać na serwisach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Czym jest podsumowanie zawodowe i jak je napisać aby „działało”?

Co to jest podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe to krótki opis streszczający Twój życiorys zawodowy. Umieszcza się je na początku CV. Podsumowanie powinno uwzględniać najważniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy, podane w telegraficznym skrócie. Zazwyczaj w podsumowaniu zawodowym piszemy o naszym doświadczeniu, umiejętnościach oraz kwalifikacjach. Na końcu można również wspomnieć o naszych celach zawodowych.

Dlaczego warto zamieścić podsumowanie zawodowe?

Rekruter przeglądający Twoje CV poświęca na zapoznanie się z nim zaledwie kilkanaście sekund, a pierwsze sekundy są w tym procesie rozstrzygające. Jeżeli na samym początku przeczyta podsumowanie, które go zainteresuje i przede wszystkim znajdzie w nim ważne informacje to chętniej zapozna się z resztą dokumentu.

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe podobnie jak całe CV powinno być przede wszystkim krótkie, treściwe i stanowić odpowiedź na ogłoszenie. Dlatego przed przystąpieniem do pisania podsumowania, przeanalizuj wymagania stawiane kandydatom na stanowisko, na które aplikujesz. Przykładowo jeśli poszukujesz pracy na stanowisku pracownika biurowego zapewne w ogłoszeniu zobaczysz takie wymagania, jak:

  • minimum średnie wykształcenie lub wyższe w kierunku administracji
  • znajomość pakietu MS Office
  • znajomość języka angielskiego
  • komunikatywność
  • mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku

Widząc takie wymagania warto w podsumowaniu podkreślić informacje istotne dla pracodawcy czyli wymienić te umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje, których on poszukuje a my je posiadamy. Można na przykład napisać:

Absolwentka administracji publicznej z dwuletnim doświadczeniem w pracy biurowej. Posługuję się językiem angielskim na poziomie B2. Posiadam certyfikat ECDL Base oraz ukończyłam kurs kadrowo-płacowy.

Rekruter czytając takie podsumowanie widzi już na samym początku, że kandydat spełnia wymagania:

  • posiada wymagane wykształcenie – administracja publiczna
  • posiada doświadczenie na podobnym stanowisku – co nie było wymagane, tylko mile widziane, ale działa na dodatkową korzyść kandydata,
  • posługuje się językiem obcym
  • zna pakiet MS Office – certyfikat ECDL Base
  • posiada dodatkowe umiejętności – ukończony kurs kadr i płac

Podsumowanie zawodowe w żadnym wypadku nie powinno być przepisaną listą wymagań pracodawcy.  Warto jednak pamiętać aby zamieścić w nim najważniejsze informacje, które będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji.