Poszukujesz swojej pierwszej pracy i nie wiesz co napisać w liście motywacyjnym skoro nie masz żadnego doświadczenia? Pokażemy Ci jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę.

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz pisanie listu motywacyjnego określ na jakie stanowisko aplikujesz. To bardzo ważne, ponieważ list motywacyjny powinien być dostosowany do konkretnej oferty. Dlatego przeanalizuj ogłoszenie i sprawdź jakie są stawiane wymagania na tym stanowisku. Przykładowo pracodawca poszukujący sekretarki może mieć następujące oczekiwania:

  • minimum wykształcenie średnie, mile widziane studia z administracji publicznej
  • samodzielność i dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków,
  • bardzo dobra organizacja pracy, zdyscyplinowanie, systematyczność,
  • dobra znajomość obsługi komputera w zakresie pakietu Office w szczególności Excel i Word,
  • komunikatywna znajomość języka angielskiego,
  • umiejętność komunikacji i współpracy w zespole.

Treść listu motywacyjnego

Pisząc list motywacyjny odnieś się do wymagań stawianych przez pracodawcę. W przypadku naszego przykładowego ogłoszenia mile widziani są studenci administracji publicznej. Jeśli jesteś studentem tego kierunku, podkreśl tą informację. Jeśli studiujesz inny kierunek przedstaw jaką wiedzę i umiejętności posiadłeś w toku studiów, które są zbieżne z wymaganiami. Z pewnością posługiwałeś się komputerem i uczyłeś się obsługi pakietu Office. Napisz również o swoich kompetencjach językowych. Jeśli uważasz, że Twoja znajomość języka angielskiego nie jest na tyle dobra, pokaż że doskonalisz się w tym zakresie i jesteś otwarty na rozwój swoich umiejętności. Pochwal się swoimi dodatkowymi atutami, które nie zostały wspomniane w ogłoszeniu, ale prawdopodobnie będą mile widziane. Może interesujesz się nowymi technologiami, mediami społecznościowymi albo tworzeniem grafik? Teraz prawie każda firma ma swoje konto w mediach społecznościowych i te umiejętności z pewnością będą przydatne.

Doświadczenie zawodowe – co wpisać gdy go brak?

Doświadczenie zawodowe to nie tylko praca zarobkowa. Twoim doświadczeniem są również praktyki, wolontariat czy angażowanie się w działalność organizacji studenckich. Może brałeś udział w przygotowywaniu imprezy szkolnej, konferencji czy byłeś wolontariuszem? Opisz te wszystkie doświadczenia zwracając szczególną uwagę na te cechy i umiejętności, które są oczekiwane przez Twojego potencjalnego pracodawcę. Przykładowo podczas organizacji konferencji musiałeś  się wykazać dobrą organizacją pracy oraz współpracować z innymi studentami.

O czym należy pamiętać pisząc list motywacyjny?

List motywacyjny przede wszystkim powinien być:

  • Konkretny – pisz tylko same konkrety. Nie liczy się ilość, tylko jakość. List motywacyjny powinien zajmować maksymalnie jedną stronę.
  • Napisany językiem korzyści – określ w jaki sposób pomożesz firmie.
  • Schludny i kompletny – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zadbaj aby tekst był wyjustowany i równy. Pamiętaj o podstawowych elementach listu motywacyjnego, jak: dane kontaktowe, zwrot grzecznościowy, podpis i klauzula.

Więcej o tym jak napisać list motywacyjny znajdziesz tutaj.