Obecnie wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną. Dotychczas była ona wyjątkową sytuacją, dzisiaj staje się normą. Czas od kiedy pracujemy z domu trwa coraz dłużej i mimo wielu korzyści praca zdalna może bywać również uciążliwa. Co można zatem zrobić, aby przetrwać pracę z domu?

Zachowaj rytm dnia

Jeżeli dotychczas wstawałeś wcześniej, aby przygotować się do pracy, ubrać się, zjeść śniadanie oraz dotrzeć do biura pracując zdalnie również zachowaj ten rytm. Pomimo to, że od twojego stanowiska pracy dzieli Cię kilka metrów, wstań wcześniej i wykorzystaj ten czas na spacer, poranne ćwiczenia lub inne zajęcie, które pozytywnie Cię nastawi i doda energii do pracy.

Ubierz się

Może się to wydawać banalne ale możliwość spędzenia całego dnia w piżamie może być kusząca ;). Jednak praca w takim ubiorze może Cię rozleniwić i negatywnie wpłynąć na Twoją efektywność. Poza tym chyba nie chciałbyś zostać zastany w piżamie podczas wideorozmowy ;).

Wydziel swoje miejsce pracy

Wyznacz miejsce w swoim domu, które wydzielisz jako swoje miejsce pracy. Zadbaj o to, aby w miarę możliwości oddzielić się od innych członków rodziny, aby Cię nie rozpraszali. Kanapa czy łóżko nie będzie najlepszym miejscem. Najlepiej aby to było biurko lub stół oraz krzesło. W miękkim fotelu będziesz się zapadać i zamiast pracować, zaśniesz. Jeśli rozpraszają Cię dźwięki dobiegające z zewnątrz, dobrym pomysłem będzie założenie słuchawek i włączenie Twojej ulubionej muzyki, która dodatkowo pozytywnie Cię nastroi.

Komunikuj się z innymi

Chociaż pracujesz z dala od swoich współpracowników warto komunikować się z zespołem podobnie jak to miało miejsce podczas wspólnej pracy w biurze. Jeśli dotychczas mieliście w zwyczaju przeprowadzanie cotygodniowych spotkań, podczas pracy zdalnej również o nich nie zapominajcie. Dobrym pomysłem będzie możliwość skorzystania z wideorozmowy. Poza służbowymi rozmowami warto również pamiętać o swobodnej komunikacji o błahych sprawach, które podtrzymują relacje w zespole.

Zachowaj równowagę

Podczas pracy z domu można bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między pracą a życiem prywatnym. Dlatego określ godziny swojej pracy i staraj się ich nie przekraczać. Pamiętaj również o robieniu sobie przerw. Podczas pracy w domu również masz prawo do przerwy. Nie zapominaj o tym! 🙂