Od dobrego przepisu naprawdę wiele zależy. Pewnie nieraz Ci się zdarzyło, że potrawa, którą ugotowałeś nie była do końca smaczna bo pominąłeś któryś ze składników, albo nie zachowałeś odpowiednich proporcji? Podobnie jest z CV. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobre CV musisz zamieścić w nim wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach.

Składniki

 1. Imię i nazwisko
 2. Zdjęcie
 3. Dane osobowe
 4. Podsumowanie zawodowe
 5. Umiejętności
 6. Doświadczenie zawodowe
 7. Wykształcenie
 8. Kursy i szkolenia
 9. Zainteresowania
 10. Klauzula

Przygotowanie

1. Imię i nazwisko

To oczywista sprawa, ale nie sposób o  niej nie wspomnieć. Warto swoje imię i nazwisko wyeksponować i umieścić je w widocznym miejscu zamiast nazwy Curriculum Vitae, która nadal jeszcze bywa spotykana we wzorach CV krążących w sieci, chociaż wpisywanie jej jest całkowicie zbędne.

2. Zdjęcie 

Ten temat jest dość kontrowersyjny. W wielu krajach nie  istnieje zwyczaj zamieszczania zdjęcia w CV.
W Polsce również nie ma takiego obowiązku, jednak fotografia jest mile widziana. Jeśli decydujesz się na wstawienie zdjęcia, zadbaj o to, aby było profesjonalne. Zdjęcie z wesela w pięknym wieczorowym makijażu bądź selfie z wakacji nie jest odpowiednie do CV.  Jak to  mówią: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Rekruter, patrząc na Twoje zdjęcie, już wyrabia sobie opinię na Twój temat.

3. Dane osobowe

Zazwyczaj podaje się podstawowe informacje kontaktowe takie, jak: numer telefonu, e-mail, adres zamieszkania. Jeśli aplikujesz na stanowisko pracy w innym mieście niż to, w którym mieszkasz, warto obok adresu napisać: „Gotowy/a do zmiany miejsca zamieszkania”.

4. Podsumowanie zawodowe

Sporo osób nie zamieszcza podsumowania zawodowego w swoim CV. Jednak te kilka słów streszczających cały przebieg swojej kariery zawodowej robi naprawdę ogromne wrażenie i przede wszystkim ułatwia życie rekruterowi, który po przeczytaniu tego krótkiego wstępu wie, z kim ma do czynienia. Poza tym z racji tego, że mało osób zawiera ten element w swoim CV, masz okazję się na ich tle wyróżnić!

Jak więc powinno wyglądać takie podsumowanie? Ma być przede wszystkim zwięzłe i w kliku zdaniach streszczać Twoje CV. Postaraj się, aby odpowiadało na takie pytania, jak: „Kim jesteś?” (funkcja, wykształcenie, branża) oraz jakie masz umiejętności i osiągnięcia. Nie podawaj wszystkich informacji, zawrzyj tylko te najważniejsze. To ma być wstęp zachęcający do przeczytania dalszego ciągu.  Podsumowanie najlepiej zamieścić na samej górze. Jeśli opis spodoba się rekruterowi, jest szansa, że przeczyta całe CV.

5. Umiejętności

Umiejętności, czyli to, co potrafisz robić. W tej rubryce zazwyczaj pojawia się nasz ulubiony MS Office, którego wszyscy znają i kochają. No właśnie… czy naprawdę dobrze znasz Office’a? Kolejna bardzo ważna umiejętność to znajomość języków obcych i tu zaczynają się schody. Na ile dobrze znam ten język? Jak to określić? Sformułowanie „angielski komunikatywny” potrafi być mylące. Dla kogoś może oznaczać pełną biegłość, a dla drugiego porozumienie się łamaną angielszczyzną. Aby uniknąć tego rodzaju nieścisłości, najlepiej wpisać poziom, np. A2, B1, FCE itd. Jeśli nie wiesz, na jakim poziomie znasz język obcy, możesz się udać do szkoły językowej i wykonać test.  Poza wyżej wymienionymi umiejętnościami, w CV pojawiają się również takie informacje, jak: „prawo jazdy kat. B”, „obsługa kasy fiskalnej” itd., w zależności od branży. Nagle się okazuje, że wszyscy są ekspertami od Office’a, znają angielski, jeżdżą samochodem i…  poza tym nic innego nie potrafią.
A to przecież nieprawda! Co wobec tego możesz dodać do swojej listy umiejętności? Wiele osób wpisuje takie sformułowania, jak: „komunikatywność”, „kreatywność” itd.  Z wymienianiem tego typu cech jest podobnie, jak z Office’m  wpisują to wszyscy. Przez co sformułowania te brzmią jak mantra i kompletnie nie robią wrażenia na pracodawcy. Postaraj się zatem pokazać, co potrafisz. Jeżeli uważasz, że komunikatywność jest twoją mocną stroną i jest ona mile widziana na stanowisku, na które aplikujesz, zastanów się jak możesz to słowo pokazać w praktyce. Nie podawaj cech, tylko fakty. Pomyśl, co dana umiejętność dla Ciebie znaczy i podaj przykład.

6. Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to nieodzowny element CV. Przyjęło się, że historię swojego zatrudnienia zapisujemy w odwrotnej chronologii. To znaczy w pierwszej kolejności podajemy swoje ostatnie miejsce pracy i następnie wymieniamy wcześniejsze zatrudnienie. Większość wzorów sugeruje, aby najpierw podać okres zatrudnienia, następnie miejsce zatrudnienia, a dopiero na samym końcu stanowisko. Proponuję Ci jednak podać w pierwszej kolejności informację o stanowisku i następnie umieścić daty. Skąd ta propozycja? Pomyśl, jakich informacji szuka przede wszystkim pracodawca. Chce wiedzieć, na jakim stanowisku pracowałeś i co robiłeś. Potem może być ciekawy, ile czasu w danym miejscu pracowałeś. Poza podaniem wyżej wymienionych informacji, warto przybliżyć, co robiłeś na tym stanowisku. Zazwyczaj w tym miejscu podawany jest zakres obowiązków przepisany z umowy. Taka „sucha” lista często jest na tyle ogólna, że pracodawca po jej przeczytaniu nadal nie wie, czym tak naprawdę zajmowałeś się w pracy. Cytując Maxa Eggerta, autora książki Doskonałe CV:

„To tak jakby chcieć sprzedać towar na podstawie suchych faktów ze specyfikacji zaopatrzenia, bez opisu jego zastosowania i przydatności”.

Dlatego podawanie takich ogólnych informacji niewiele wniesie do Twojego CV. Napisz po prostu, co  robiłeś.

7. Wykształcenie

Kolejna informacja, która bez wątpienia powinna się znaleźć w CV to wykształcenie. Wydaje się to sprawą oczywistą, jednak co zrobić, gdy nasze wykształcenie nie jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy? Wówczas tę informację warto podać na końcu CV, a pierwszej kolejności podkreślić swoje umiejętności i doświadczenie. Jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe, nie podajemy już informacji o ukończonej szkole średniej, chyba że jest to szkoła, która dała nam odpowiednie kwalifikacje wymagane na stanowisku, o które się ubiegamy.

8. Kursy, szkolenia

Wymieniając kursy i szkolenia jakie ukończyliśmy podajemy takie informacje, jak:

 • Zdobyte kwalifikacje (certyfikat, uprawnienia)
 • Nazwa instytucji szkoleniowej
 • Data rozpoczęcia – data zakończenia
 • Liczba godzin

9. Zainteresowania

To element CV, w którym możesz pokazać się jako osoba, mająca swoje pasje. Nie musisz wcale podawać zainteresowań „branżowych”.  Oczywiście, jeśli takowe posiadasz i rzeczywiście ta tematyka Cię pasjonuje, to jak najbardziej wpisuj! W tym fragmencie CV jednak chodzi o odsłonienie rąbka tajemnicy, co robisz w wolnym czasie, czym się interesujesz. Wpisywanie haseł, takich jak: sport, książki, filmy, muzyka, naprawdę nie zdaje egzaminu. Jeżeli rzeczywiście lubisz oglądać filmy, rozwiń tę myśl: „Jaki rodzaj filmów najchętniej oglądasz?”, „Może oglądasz jakiś serial?”. Pozwól swojemu pracodawcy się  poznać. Może się okaże, że Twój szef też lubi serial, który Ty oglądasz? Kiedy informacje zamieszczone w tej sekcji będą spójne z Tobą, nie będziesz miał żadnych problemów z opowiadaniem na ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zainteresowania nie muszą być wcale nietypowe. Ważne, żeby były Twoje.

10. Klauzula

Na koniec pamiętaj, aby umieścić klauzulę. Jeśli tego nie zrobisz, to według polskiego prawa aplikacja powinna zostać odrzucona. Jeżeli masz klauzulę w swoim CV, sprawdź, czy jest ona aktualna. Obecnie obowiązująca brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).