Projekt Erasmus+ Fundacja PROAKTYWNI

Wizyta studyjna w Czerwiennem i Częstochowie

W dniach od  od 16.10.2022 r.  do 20.10.2020 r. przedstawiciele Szkoły Zawodowej ALTAVIANA z Walencji (Hiszpania) oraz Fundacji PROAKTYWNI wzięli udział w wizycie studyjnej w szkołach należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK) w Czerwiennem i Częstochowie w ramach projektu We create the future together realizowanego w programie Erasmus+.

Cel wizyty studyjnej

Głównym celem wizyty studyjnej było poznanie przez partnerów z Hiszpanii organizacji z Polski i zapoznanie się z ich metodami zindywidualizowanej pracy z młodzieżą w szkole, w szczególności z młodzieżą z mniejszymi szansami. Metody zindywidualizowanej pracy z młodzieżą w szkole stosowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich to personalizm chrześcijański i zindywidualizowana praca z uczniami w 5 płaszczyznach (fizyczna, społeczna, kulturowa, moralna, duchowa), oraz program oparty na personalizmie chrześcijańskim „Czas to miłość” podzielony na obszary pracy w każdym miesiącu nauki szkolnej – 10 obszarów.

Metody pracy z uczniem objęte projektem w przypadku Fundacji PROAKTYWNI to mentoring. Metoda pracy indywidualnej oparta w relacyjności na doświadczeniu, wiedzy Mentora, który prowadzi ucznia do określonego wcześniej celu. W Mentoringu ważny jest autorytet osoby mentora w oczach ucznia. Mentor nakierowuje ucznia na rozwiązania dając mu wskazówki ale również kontrolując wykonanie ustalonych celów.