Masz czasem wrażenie, że praca którą wykonujesz męczy Cię i każda godzina, a nawet minuta w niej spędzona jest utrapieniem? Zastanawiasz się czy przypadkiem nadeszła pora na zmianę pracy? Czy rzeczywiście zwolnienie z obecnego miejsca zatrudnienia jest jedynym wyjściem z tej sytuacji? Może przed podjęciem decyzji warto się zastanowić jakie mocne strony wykorzystujesz z swojej obecnej pracy, a jeśli tego nie robisz to jak możesz zacząć je wykorzystywać i odnosić satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy?

W poprzednim artykule napisaliśmy jak można odkryć swoje możliwości. Jeśli nie widziałeś tego wpisu gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z nim. Znajomość swoich atutów jest podstawą do świadomego rozwoju osobistego i zawodowego. Zastanawiasz się pewnie jak możesz rozwijać swoje mocne strony skoro Twój zakres obowiązków nie umożliwia Ci tego. Może się zdarzyć taka sytuacja, że rzeczywiście podjąłeś pracę, które całkowicie nie jest zgodna z Twoimi predyspozycjami. Jednak w wielu przypadkach pracownik przestaje lubić swoją pracę, ponieważ zaczyna wykonywać zadania, które go nie rozwijają tylko są przyczyną frustracji. Często zdarza się tak, że to nie pracodawca tylko my sami gotujemy sobie taki los!

Aby Ci to lepiej zobrazować przytoczymy przykład, pewnej pracownicy, która właśnie tak zrobiła.  Do jej obowiązków należało wsparcie w rozwoju sieci hoteli. Heidi uznała, że aby osiągnąć lepsze wyniki powinna otoczyć szczególną opieką hotele, które źle prosperują. Współpraca z właścicielami tych hoteli była drogą przez mękę. W ogóle nie chcieli słuchać jej rad, a już tym bardziej wprowadzać je w czyn. Jak się pewnie domyślasz doprowadziło to do zniechęcania bohaterki naszej opowieści. Pewnego dnia spróbowała skontaktować się z hotelami, które dobrze prosperują. Ku jej miłemu zaskoczeniu spotkała się z pozytywnym odzewem i dzięki jej wskazówkom hotele te osiągały jeszcze lepsze wyniki, a Heidi polubiła swoją pracę! Przykład ten został zaczerpnięty z książki „Wykorzystaj swoje silne strony” Marcusa Buckingama, którą gorąco Ci polecamy. Autor w tej książce opisuje jak odkryć oraz jak wykorzystywać swoje mocne strony. W przypadku Heidi wystarczyło tylko uświadomić sobie, że działania które podejmowała z założenia były dobre, ale nie przyniosły żadnych rezultatów a  tylko ograbiały ją z radości. Może tak jest również w Twoim przypadku?

Może się również zdarzyć tak, że lubisz obowiązki które wykonujesz jednak są też takie, które Cię osłabiają. Poznaj kolejną bohaterkę opisaną w wyżej wymienionej książce, która zajmowała się ewaluacją szkoleń i pomaganiu osobom prowadzącym szkolenia w ich dalszym rozwoju. Christina bardzo lubiła swoją pracę. Cieszyła się z faktu, że może pomagać innym i była w tym naprawdę dobra. Tylko niestety był mały problem. Jej szef uwielbiał raporty w formie tabelek w arkuszu kalkulacyjnym, których ona nie znosiła. W efekcie sporządzanie raportów w takiej formie było dla niej drogą przez mękę i na samą myśl czuła się wyczerpana.

Dwa powyższe przykłady pokazują, że czasami wykonujemy zadania, które  zamiast poprawiać naszą jakość pracy, pogarszają ją i prowadzą do frustracji. Co można zatem zrobić, aby móc wykorzystywać w pracy swoje mocne strony?

Zidentyfikuj problem

Wymień zadania, które są przyczyną Twoich utrapień i zastanów się dlaczego tak się dzieje.

Określ swoje mocne strony

Wymień zadania, które są dla Ciebie źródłem satysfakcji i uzasadnij z czego to wynika.

Uwolnij swoje mocne strony

Zastanów się co możesz zrobić aby w większej mierze wykorzystywać swoje mocne strony. Czy możesz zmienić swój harmonogram pracy lub wypróbować nowe systemy lub techniki?

Przemów

To ostatni i najważniejszy krok, a zarazem najtrudniejszy. O ile w przypadku naszej pierwszej bohaterki, Heidi okazało się, że sama organizowała swój czas pracy w taki sposób, że zamiast być zadowolona z wykonywanych przez siebie obowiązków, ograbiało ją to z radości, tak w przypadku naszej kolejnej postaci, przyczyną utrapień było sporządzanie sprawozdań, które zlecił jej przełożony. Nie mogła zatem uznać, że tworzenie raportów w arkuszu kalkulacyjnym negatywnie wpływa na jakość jej pracy i po prostu tego zaprzestać. Musiała o tym porozmawiać ze swoim szefem.

Zanim przystąpisz do takiej rozmowy przeanalizuj sytuację i poszukaj takich rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Jeśli powiesz szefowi, że nie chcesz wykonywać zleconych Ci obowiązków bo osłabiają Twoje mocne strony i nie podasz innego rozwiązania, może to zostać negatywnie odebrane. Do rozmowy nie przystępuj w biegu. Zapytaj pracodawcę kiedy znajdzie czas na rozmowę z Tobą. Wyjaśnij co jest celem spotkania.  Na przykład powiedz, że chcesz przedstawić swoje pomysły na to w jaki sposób lepiej wykonywać swoją pracę. Rozmowę rozpocznij od przedstawienia swoich mocnych stron i pozytywnych efektów swojej pracy, a następnie wspomnij o słabszych i podaj propozycję rozwiązań.

Oczywiście powodzenie Twojej misji będzie zależało od tego czy pracodawca przystanie na Twoją propozycję. Możliwe, że on również coś zaproponuje i dojdziecie do kompromisu. Może się również tak zdarzyć, że Twoje życzenie nie będzie mogło zostać spełnione, ponieważ procedury obowiązujące w danej firmie to wykluczają.